حمل انواع کالاهای تجاری و فراورده های کارخانجات

حمل انواع کالاهای تجاری و فراورده های کارخانجات

امروزه با پیشرفت و گسترش روش های مختلف حمل و نقل بین کشورها، تجارت جهانی سهم بزرگی را در اقتصاد دارد. یکی از مهمترین زیر شاخه های تجارت جهانی، بحث حمل انواع کالاهای تجاری و فراورده های کارخانجات است. حمل انواع کالاهای تجاری و فرآورده های کارخانجات نقش مهمی در تجارت جهانی دارد که عملا بدون آن، هیچ تجارتی در جهان وجود نخواهد داشت. ترابری کالاهای تجاری به روش های مختلفی انجام می شود اما مهمترین این روش ها را می توان حمل و نقل دریایی و زمینی دانست.

حمل انواع کالاهای تجاری و فراورده کارخانجات

همانطور که می دانید، کالاهای تجاری و فرآورده های کارخانجات، بخش اقتصاد غیر نفتی یک کشور را تشکیل می دهد که امروزه همواره مورد نظر سیاستگذاران و اقتصاددانان در تمامی کشورهای جهان از جمله ایران است. با توجه به این پیش زمینه باید گفت یکی از فاکتورهای بسیار مهمی که در کنار بخش تولید در مراکز تولیدی و کارخانجات وجود دارد، بحث حمل و نقل کالاهای تجاری و فرآورده های کارخانجات می باشد. منظور از کالاهای تجاری، کالاهایی هستند که با توجه به تشخیص گمرک، به عنوان یک محصول فروشی، یک کالای صادراتی یا وارداتی شناخته می شود.

به طور کلی منظور از حمل و نقل کالاهای تجاری و فرآورده های مراکز تولیدی، جابجایی محصولات مراکز تولیدی به صورت مستقیم یا پس از عملیات دسته بندی است که در سطح داخلی (داخل کشور) یا بین المللی (بین کشورها) انجام می شود. ترابری انواع کالاهای تجاری و فرآورده های کارخانجات در دنیای امروز به شکل های مختلفی انجام می شود که در ادامه به معرفی این روش ها می پردازیم.

معرفی انواع روش های حمل و نقل کالاهای تجاری

در ادامه مبحث حمل انواع کالاهای تجاری و فرآورده های کارخانجات لازم است به توضیح روش های حمل و نقل این نوع کالاها بپردازیم. با پیشرفت تکنولوژی، اختراع ماشین ها و راه اندازی لوکوموتیو ها و گسترش کارخانجات به خصوص پس از انقلاب صنعتی اروپا و با ورود انسان ها به فضای آسمان به وسیله چرخ بال ها، امروزه راه های مختلفی برای حمل و نقل فرآورده های کارخانجات وجود دارد که عبارتند از:

  • حمل و نقل دریایی: این نوع روش حمل و نقلی را می توان به عنوان روشی که ۹۰ درصد تجارت کالاهای تجاری و کارخانجات با آن انجام می شود، دانست. در این نوع حمل و نقل، یک سوم از کالاها، کالای نفتی و دو سوم دیگر را کالاهای غیر نفتی و تجاری شامل کالاهای خشک، فله و غیر فله تشکیل می دهد.
  • حمل و نقل هوایی: امروزه حمل و نقل هوایی یکی از مطمئن ترین روش های انتقال کالا است که به خصوص در ترابری بین المللی نقش بسیار مهمی دارد.
  • حمل و نقل زمینی: این نوع حمل و نقل شامل حمل و نقل ریلی و جاده ای می باشد که در ادامه به توصیف این روش در حمل انواع کالاهای تجاری و فرآورده های کارخانجات می پردازیم.

خدمات دیگر ما را مشاهده کنید: حمل و نقل انواع ماشین آلات

حمل انواع کالاهای تجاری و فراورده های کارخانجات

حمل و نقل زمینی در ترابری کالاهای تجاری و فرآورده های کارخانجات

یکی از مهمترین روش های جابجایی در حمل انواع کالاهای تجاری و فرآورده های کارخانجات، حمل و نقل زمینی است. این روش به صورت حمل و نقل داخلی (در داخل یک کشور) و حمل و نقل بین المللی (جابجایی در دو یا چند کشور) انجام می شود. همچنین باید در مورد این روش روش در حمل انواع کالاهای تجاری و فرآورده های کارخانجات بیان کرد که حمل و نقل زمینی به دو صورت زیر انجام می شود:

  1. حمل و نقل ریلی: از زمان انقلاب صنعتی که در اروپا به وقوع پیوست، همواره حمل و نقل ریلی یکی از مهمترین راه ها برای حمل انواع کالاهای تجاری و فرآورده های کارخانجات در نظر گرفته می شد. به همین خاطر است که امروزه خطوط راه آهن همواره علاوه بر جابه جایی مسافران و گردشگران، به عنوان یکی از مهمترین راه های حمل و نقل کالاها به خصوص در حمل و نقل بین المللی شناخته می شوند.
  2. حمل و نقل جاده ای: در این روش که یکی دیگر از روش های قدیمی و رایج ترابری است، حمل و نقل کالاها توسط ماشین آلات خاصی از جمله کامیون ها، تریلی، ترانزیت یخچالی و … انجام می شود. مهمترین مزیت این نوع روش حمل و نقلی را می توان قیمت و سرعت مناسب آن دانست که طبق آمارها، در بخش حمل و نقل داخلی، ۶۰۰ میلیون تن جابجایی کالا و همچنین در بخش ترانزیت ۱۰ میلیون تن جابه جایی با این روش انجام می شود.

شرکت “سرنوشت بار اصفهان” مفتخر است که با ۲۰ سال سابقه در حوزه حمل و نقل انواع کالاهای تجاری، ماشین آلات سنگین، قطعات ساختمانی و نیروگاهی به سراسر کشور و همچنین کلیه بنادر و گمرکات، به عنوان یک شرکت مطرح در ایران فعالیت می کند.